Úspěchy?

15. října 2012 v 16:30 | Eva Máčová |  Výtvarná činnost
Na serveru Pište povídky existuje v profilu autora rubrika "ÚSPĚCHY." Člověk do ní má vkládat úspěch číslo jedna, dva atp. Ale co mám vkládat do pole "úspěchy" na literárním serveru já, která považuji za regulerní svou činnost především na poli výtvarném? Samozřejmě jsem tam vložila úspěch svého života - vysokou školu - a své vydané knihy (Zdi a Výkřiky do tmy), ale co považuji za úspěch ve svém malém výtvarném světě?

Že by některé z mnoha výstav, které jsem absolvovala? Možná. Samozřejmě. Jsem šťastná pokaždé, když je mé dílo zařazeno do expozice a pochybuji o sobě, když se tomu tak nestane. Nebo výstavy, které jsem měla tu čest sama organizovat? Některý z certifikátů, či svou pedagogickou činnost? Něco se podaří, něco ne.Tak tomu bylo, je a bude vždycky. Ze svých vzletů a pádů mohu vybrat jedno konkrétní vystoupání k výšinám:
V létě roku 2010 jsem vyhrála v "soutěži o suvenýr, prezentující úspěchy jihočeské a českobudějovické vědy." Akci pořádala Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s. a Nadace Města Českých Budějovic. Za první místo jsem získala 4000Kč. Šlo o to, vymyslet suvenýry pro významné návštěvy Českých Budějovic, které by svým designem propagovaly současné jihočeské vědecké projekty. Okamžitě mi bylo jasné, že je třeba vymyslet něco jednoduchého, lehce lichotivého a relativně levného.
Vzhledem k tomu, že jsem absolvovala obor Uměleckořemeslné zpracování skla - malba skla na střední škole, moje myšlenky se brzy stočily právě tímto směrem. Nakonec jsem sáhla po osvědčené klasice tzv. přátelské soupravy. Stále jsem si ještě pamatovala argumenty pro a proti tomuto typickému prezentu. Zbývalo zvolit typ skla, design, realizace, výkresová a návrhová dokumentace, průvodní zpráva a odevzdat.
Zrealizovala jsem dva páry odlivek, každý s jiným dekorem brusu charakterizujícího Fresnelovy čočky. Poté, co byly skleničky hotové, přišly aktualizované podklady, kde se změnil typ čoček. Tento problém jsem vyřešila sadou již nerealizovaných výkresů s návrhy dekoru. Z nich se stala část obrazové přílohy průvodní zprávy.
Tato soutěž měla ještě jednu část a to něco jako: Milí čtenáři, hlasujte s časopisem Sedmička v soutěži o nejhezčí suvenýr... Toho jsem se neúčastnila.
Po výhře jsem (chtěla-li jsem získat peníze) musela podepsat autorskou smlouvu, z jejíhož textu jsem se de facto dozvěděla, že se zbavuji autorských práv. Poté mi bylo oznámeno, že dekor, který jsem navrhla bude realizován pískováním, ne kuličským broušením, a na každou skleničku bude dodáno nějaké logo - ale s tím jsem počítala. Nepočítala jsem s tím, že mi nebudou proplaceny náklady, které jsem na tuto akci měla, takže, pokud se to všechno vezme kolem a kolem, z celé výhry zbylo tak 2000Kč (výplata za tříměsíční práci). Každá koruna je ale dobrá, ne? Jenom dodnes nevím, zda se něco realizovalo a použilo k plánovanému účelu.

Se svým úspěchem jsem se nešířila. Zmínila jsem se o tom jenom Nině a rodičům, abych zase v očích kolegů nevypadala, že se nad ně povyšuji, nebo co (alespoň takový z nich mívám pocit, když s nimi o něčem mluvím). O pár dní později za mnou přišla Nina a s úsměvem na tváři mi povídala, jak se stala svědkem toho, že někdo z nižšího ročníku vykládá na potkání o svém velkolepém prvním místě o nejlepší suvenýr. Zřejmě vyhrál tu část v časopise. Rozhodně celý nadšený vyjmenovával, kolik výhrou získal reklamních předmětů. Dál jsem se o to již nezajímala a vypustila celou tuto epizodku z hlavy.
Tak nevím, mám to považovat za úspěch?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Zaujala Vás některá ze zmiňovaných knih?

ANO
NE

Komentáře

1 Valda | E-mail | Web | 22. října 2012 v 13:48 | Reagovat

V každém případě dobrá životní zkušenost.... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama